یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی برای هر مطب ضروری بوده و اهمیت آن تا حدی است که هرگونه اختلال در آن، کارایی مطب را با مشکل روبه رو کرده و سرعت روند درمان را کاهش می‌دهد.  قبل از خرید یونیت دندانپزشکی توصیه می‌شود با این دستگاه مهم، اجزای آن و همچنین چگونگی مراقبت از یونیت آشنا شده و سپس با کسب اطلاعات کافی، اقدام به خرید کنید.

آشنایی با یونیت دندانپزشکی و اجزای آن
یونیت دندانپزشکی در واقع صندلی مخصوصی است که به گونه‌ای طراحی شده که بیمار جهت معاینه لثه و دندان بر روی آن قرار می‌گیرد. هر یونیت دارای تجهیزات و قابلیت‌هایی است که دندانپزشک برای معاینه بیمار و درمان مشکلات او به آنها نیاز دارد.
تمام یونیت‌ها دارای قابلیت‌های یکسانی هستند. از جمله این موارد می‌توان به بازو و چراغ یونیت، ورودی آب و فاضلاب و… اشاره کرد. در ادامه به تعریف و توضیح بیشتر اجزا و بخش‌های مختلف هر یونیت می‌پردازیم.

صندلی
صندلی باید دارای قدرت کافی برای تحمل وزن بیمار باشد. به طور کلی از نظر ساختاری صندلی در سه دسته Z-X-U و یا I قرار می‌گیرد. هر صندلی دارای دو موتور است. یک موتور برای قسمت نشیمنگاه و بالا و پایین کردن، موتور دیگر برای جابجایی پشتی می‌باشد.

پایه و بازوی یونیت
تمامی قطعات یونیت از جمله چراغ آن بر روی یک بازوی افقی نصب گردیده‌اند. این بازو باید به گونه‌ای طراحی شود که دارای حداقل وزن ممکن، بدون لرزش و متعادل باشد.

چراغ یونیت
چراغ یونیت نور لازم برای دندانپزشک را تامین می‌کند که باید نوری سفید، سرد، بدون سایه و تا حد لازم در برابر آب مقاوم باشد. شدت نور در این چراغ به نوع و جنس شیشه منعکس کننده که در پشت لامپ قرار دارد، بستگی داشته و به طور کلی شدت نور آن از 8000 تا 24000 لوکس قابلیت تنظیم شدن دارد.
رنگ نور چراغ باید همانند خورشید باشد تا موجب خستگی چشم دندانپزشک نشود.
چراغ یونیت دارای کلید روشن خاموش و کلید تغییر شدت نور می‌باشد. همچنین کنترل این چراغ توسط دکمه‌هایی که بر روی تابلت قرار دارد نیز قابل تنظیم است.

نکته مهم: بهترین نور برای عملیات دندانپزشکی، نور ساطع شده از لامپ کوارتز هالوژن می‌باشد.

کاسه کراشوار و دوش آب لیوان
کراشوار باید از گودی مناسب برخوردار باشد و فاصله آن به گونه‌ای باشد که در هنگام تخلیه دهان بیمار، اطراف آن کثیف و خون‌آلود نگردد. همچنین جنس کراشوار نباید جوری باشد که مواد ضدعفونی کننده و یا مواد دندانپزشکی موجب تغییر رنگ آن شود.
به طور کلی کراشوار از جنس پلاستیکی، چینی، سنگی و… می‌باشد.
یک دوش آب به کراشوار متصل است که آب مورد نیاز جهت شست و شوی دهان را تامین می‌کند.
این آب می‌تواند از آب شیر و یا منبع آب تغذیه کند. در برخی یونیت‌ها استفاده از آب گرم نیز امکان‌پذیر بوده که بسیار مناسب‌تر است.

تابلت (کنسول دندانپزشک)
تابلت، میزی است که در کنار صندلی دندانپزشک قرار دارد و چپ و یا راست و بودن آن قابل تغییر است. بر روی میز مجموعه‌ای از دکمه‌ها قرار دارد که هر کدام جهت کنترل بخش‌های مختلف یونیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
برخی از یونیت‌های پیشرفته دارای یک نگاتسکوپ کوچک بر روی میز دندانپزشک می‌باشند که توسط آن می‌توان فیلم‌های رادیوگرافی را مشاهده کرد. تمامی یونیت‌ها این خاصیت را دارند ک هیچ‌گاه دوتای آنها همزمان باهم فعال نمی‌شوند.
در صورت برداشتن دو اینسترومنت باهم، هرکدام که زودتر از هولدر خود خارح شود، فعال می‌شود.

میز دستیار
معمولا دکمه‌های روی تابلت بر روی میز دستیار نیز وجود دارد. کنترل هوا نیز توسط پیچ‌هایی که در زیر این میز قرار داده شده است، صورت می‌گیرد. در داخل تابلت شلنگ‌هایی برای انتقال آب و هوا از آن به درون توربین وجود دارد که به دو صورت تلفنی و ثابت موجود است.
به طور کلی طبق استاندارد اروپا، شلنگ آبی برای هوا، شلنگ سبز برای آب و شلنگ سفید برای مخلوط آب و هوا می‌باشند.

سیستم ساکشن
یونیت دندانپزشکی باید دارای سیستم مکنده پر قدرت باشد. اکثر ساکشن‌ها به صورت سیستم مکش سه راهی صورت می‌گیرد به گونه‌ای که آب با خروج از مسیر خود و ورود به فاضلاب باعث ایجاد خلاء در آن مسیر شده و مکش به وجود می‌آید.
سیستم ساکشن به سه نوع می‌باشد: بزاق کش، ساکشن مرکزی و جداکننده آمالگام.
بزاق کش با آب یا هوا کار می‌کند. از مکش ضعیفی برخوردار بوده و همانطور که از اسمش پیداست، برای مکش بزاق دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ساکشن مرکزی عملکردی مشابه به جاروبرقی داشته که قدرت مکش آن 10 تا 15 برابر نسبت به ساکشن‌های معمولی بیشتر است. گفته می‌شود قدرت مکش این دستگاه حدود 50 لیتر آب در دقیقه می‌باشد.
اکثر یونیت‌ها فاقد جداکننده آمالگام می‌باشند که موجب ورود آن به فاضلاب می‌شود. این کار علاوه بر مسدود کردن مسیر فاضلاب، موجب ایجاد مشکلات زیستی می‌شود.

مراقبت و نگهداری از یونیت دندانپزشکی
بعد از خرید یونیت دندانپزشکی، برای نگه داشتن این دستگاه در طولانی مدت، باید با نحوه مراقبت از آن آشنایی داشته باشید. رعایت این موارد تاثیر زیادی در کارایی و طول عمر یونیت دارد:

توصیه می‌شود در فاصله زمانی منظم (فواصل ماهانه) یونیت را چک کنید و قسمت‌هایی که نیاز به تعمیر دارد، پیگیری شود.
عملکرد صندلی یوینت را هر روز بررسی کنید.
لوله آب و خروجی یونیت را چک کرده تا از گرفتگی و نشتی آن مطمئن شوید.
مشکلات جزئی دستگاه را قبل از جدی شدن آن، حل کنید.
بعد از استفاده آن توسط هر بیمار، دستگاه را حتما ضدعفونی کرده تا از انتقال ویروس‌ها و باکتری‌ها به دیگر افراد جلوگیری کنید.

قیمت و خرید یونیت دندانپزشکی
خرید تجهیزات دندانپزشکی همیشه با دغدغه های زیادی همراه بوده است. یونیت از مهم‌ترین تجهیزات دندانپزشکی می‌باشد که به عنوان اصلی‌ترین وسیله در هر مطب به شمار می‌رود. به همین دلیل انتخاب یک یونیت خوب و با کیفیت جز مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین کارهایی است که هر دندانپزشک باید انجام دهد.
هر یونیت دارای اجزای مختلفی بوده که اختلال در هرکدام از آنها روند درمان را با مشکل مواجه خواهد کرد. به همین دلیل مراقبت از آن بسیار مهم بوده و کارایی آن را دراز مدت حفظ خواهد کرد.
برای افزایش طول عمر این دستگاه توصیه می‌شود نکات گفته شده برای مراقبت از یونیت را رعایت کنید