دسته بندی محصولات

هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی

هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی

ایجاد مطب دندانپزشکی یکی از اولین اقداماتی است که فارغ التحصیلان این رشته برای ورود به بازار کار بایستی انجام دهند. به همین دلیل آگاهی از هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی یکی از اصلی ترین مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد. برای راه اندازی یک مطب دندانپزشکی خوب بایستی از تجهیزات به روزی که خدمات تخصصی ارائه می دهند استفاده کنید.

وسایل مورد نیاز در مطب دندانپزشکی شامل تجهیزات و اینسترومنت های دندانپزشکی می شود که طبق پروتکل باید تهیه و برای اجرای اقدامات دندانپزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

تجهیزات دندانپزشکی را می توان به تجهیزات عمومی برای معالجه بیماران و تجهیزات لازم برای ارائه خدمات تخصصی تقسیم بندی کرد. در ادامه به معرفی موردی تجهیزات دندانپزشکی مورد نیاز و هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی با توجه به آن ها می پردازیم.

 

جدول قیمت حدودی تجهیزات و اینسترومنت های دندانپزشکی برای تخمین هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی :

نام وسیله حدود قیمت خلاصه کاربرد
یونیت دندانپزشکی 22 میلیون تا 84 میلیون حدوداً مهم ترین وسیله و ابزار در یک مطب دندان پزشکی
دستگاه اتوکلاو 16 میلیون تا 46 میلیون به منظور انجام استریلیزه کردن
کمپرسور 2 میلیون تا 22 میلیون فشرده و آماده سازی هوا
لامپ های دندان پزشکی نورگیر حدود 490 هزار تومان تا 3 و 500 میلیون تومان انتقال نور بر روی مواد دندان پزشکی، به ویژه چسب ها و کامپوزیت ها
دستگاه جرم گیر(کویترون) 900 هزار تومان تا 3 میلیون تومان جرم گیری
هندپایس های ضد زاویه 350 هزار تومان تا 5 میلیون تومان ابزار برای کار در داخل دهان به منظور از بین بردن مواد پوسیدگی، تهیه حفره ها یا تاج ها
آمالگاماتور 900 هزار تومان تا 4 میلیون و 500 هزار تومان پر کردن دندان
ساکشن از 3.5 میلیون تومان تا 28 میلیون ایجاد مکش در یونیت
دستگاه پک از 2 میلیون تا 7 میلیون جلوگیری از نفوذ میکروب ها
دوربین داخل دهانی 1.5 میلیون تا 6 میلیون ضبط فیلم و عکس دندان حین کار
رادیوگرافی حداقل 16 میلیون تشخیص با اشعه x
اولتراسونیک 2 میلیون تا 13 میلیون حذف بقایای آلی مانند خون و بزاق

تجهیزات عمومی مهم برای راه اندازی مطب دندانپزشکی

تجهیزات مهمی که صرف نظر از تخصص و اقداماتی که قرار است انجام بدهید در هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی مهم هستند شامل موارد زیر است:

  • صندلی برای اتاق انتظار
  • یونیت دندانپزشکی
  • چراغ های عملیاتی دندانپزشکی
  • تجهیزات تصویر برداری با اشعه ایکس و هم چنین اتاق مخصوص خود
  • تجهیزات استریلیزاسیون
  • تجهیزات آب و شستشو
  • میکروسکوپ های جراحی
  • لیزر های دندان پزشکی
  • و …

در این مقاله انواع ابزار و تجهیزات مورد استفاده و مهم در هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی را مرور خواهیم کرد که اگر به فکر افتتاح کلینیک خود هستید مفید واقع شود.

بیایید با ابزار اصلی مورد نیاز در یک کلینیک شروع کنیم:

وسایل و ابزار برای تخمین هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی:

آینه معاینه دندان پزشکی:

آینه معاینه دندانپزشکی اولین ابزاری است که توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار می گیرد. دندانپزشکان با استفاده از آینه می توانند به طور مستقیم یا تکنیک های دید غیر مستقیم دندان را معاینه کنند. این ابزار در عین حال که ساده به نظر می رسد اما بسیار کاربردی است.

پروب (probe):

پروب دارای دو نوع است که شامل پروب پریودنتال و پروب اسکن می شود. پروب پریودنتال برای تعیین پریودنتیم مورد استفاده است که برای بررسی حاشیه لثه و میزان مقاومت لثه کاربرد دارد.

پروب اسکن نیز برای تعیین سطح پلاک، پوسیدگی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

پنس (forceps):

پنس از جمله ابزار مهمی است که کاربردهای زیادی برای دندانپزشکان دارد. از این ابزار برای انتقال اشیاء کوچک و خارج نمودن آن ها مورد استفاده قرار می گیرد . این ابزار برای جداسازی بافت ها، نگه داشتن در کنارهم و بخیه زدن مورد استفاده قرار می گیرد. پنس ها انواع مختلفی دارند که شامل جراح، هموستاتیک و … می شود.

انبر دست (Pliers):

انبر دست از جمله ابزاری است که بیش از همه در ارتودنسی برای قطع سیم و رولپلاک یا خم کردن قلاب ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. انبردست ها نیز انواع مختلفی دارند که با تو نیاز شما می تواند متفاوت باشد. اگرچه این ابزار کوچک هستند و به نسبت دیگر تجهیزات قیمت کمتری دارند اما حتما بایستی در تخمین هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی مورد توجه قرار گیرند.

اینسترومنت های دوار (قابل چرخش)

ابزار های قابل چرخش دندانپزشکی ابزاری هستند که با چرخش در سرعت های مختلف امکان انجام اقدامات مختلف را ممکن می سازد. این ابزارها در مطب دندانپزشکی بایستی به شیلنگ و تجهیزات مورد نظر متصل شوند تا مورد استفاده قرار بگیرند. اگر چه این ابزار نسبت به یونیت و … هزینه کمتری را در بر میگیرند اما قیمت آن ها باید هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی مورد توجه قرار گیرد.

توربین (turbine):

توربین یکی از کاربردی ترین این دستگاه هاست که با فشار مستقیم هوا از طریق شیلنگ به چرخش در می آید. این ابزار در میان ابزار دندانپزشکی بیشترین سرعت و کمترین گشتاور را دارد. توربین دندانپزشکی معمولا در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به درمان طولانی مدت دارند . برای مثال زمانی که می خواهید مینای دندان را یا پروتز را جدا کنید.

میکرو موتور (Micromotors):

میکروموتورها سرعت و گشتاور متفاوتی دارند که برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. میکروموتور ها برای درمان بافت های نیمه سخت مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار با استفاده از سیستم اتصال متغیر و قابل تغییر به شلنگ متصل می شوند.

ابزارها و تجهیزات دندانپزشکی متفاوتی را می توان به میکروموتورها نصب کرد که همین امر آن ها را کاربردی تر می کنند. میکروموتورها و دیگر ابزار حتما باید در تخمین هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی مورد توجه قرار گیرند.

هندپایس های مستقیم (straight Handpieces):

هندپیس های مستقیم برای استفاده باید به یک میکروموتور متصل شوند که معمولا در داخل حفره دهان مورد استفاده قرار نمی گیرند، بلکه برای اصلاح پروتز استفاده می شوند.

این ابزار دارای دسته مستقیمی روی یک محور است که چرخش میکروموتور را به مته دندانپزشکی منتقل می کند. هندپیس ها در میان ابزارهای چرخشی دارای کمترین سرعت هستند که بین 20000 تا 40000 دور در دقیقه است.

هندپیس های ضد زاویه (Contra-Angle Handpieces):

هندپیس های ضدزاویه دارای سرعت کم و دارای گشتاور بالا هستند که برای موارد مختلفی از جمله از بین بردن مواد پوسیدگی، تهیه حفره ها یا تاج ها ، از بین بردن پرشدگی ها، صیقل دادن سطح دندان و ترمیم مورد استفاده قرار می گیرد.

سایر اینسترومنت های مورد نیاز برای هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی :

لامپ های دندانپزشکی نورگیر (Light Curing Dental Lamps) :

لامپ های دندانپزشکی به منظور انتقال نور روی موادی همچون چسب ها، کامپوزیت ها استفاده می شود که در دوره زمانی کوتاه منجر به سخت شدن آن ها شوند. نور این لامپ، نور ماوراء بنفش است.

تجهیزات مورد استفاده برای راه اندازی مطب دندانپزشکی:

اتوکلا:

این دسته از تجهیزات برای استریلیزه کردن دیگر ابزار مطب دندانپزشکی استفاده می شود که با بخار و دمای بالای 100 درجه سانتی گراد این کار را انجام می دهند.

اشعه ایکس:

تجهیزات اشعه ایکس برای تشخیص و درمان مورد استفاده قرار می گیرد که انجام تست های رادیوگرافی در این بین بسیار متداول است

یونیت دندانپزشکی:

یونیت دندانپزشکی عمده هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی را در بر می گیرد که شامل بخش های مختلفی از جمله صندلی دندانپزشکی، روشنایی، جعبه هیدرولیک، آسپیراسیون و سایر عناصر است. معمولا یونیت های دندانپزشکی از برندهای مختلف با کیفیت های مختلف هستند.

 

جدول قیمت حدودی تجهیزات و اینسترومنت های دندانپزشکی برای تخمین هزینه راه اندازی مطب دندانپزشکی :

در آخر اگر قصد راه اندازی مطب دندانپزشکی دارید با در نظر گرفتن قیمت ها می توانید بهترین تصمیم را بگیرید.

گروه تولید محتوا جهان دنتال

کلمات، قطعه‌های بی‌جان پازل هستند. بازی نوشتن، دمیدن روح یک مفهوم فنی پیچیده در همین کلمات سادهٔ بی‌جان است. ما در مجله جهان دنتال در تلاش هستیم برای شما محتوا های آموزشی و جدید ترین اخبار دنیای دنداپزشکی را فراهم و انتشار دهیم.

آنچه در این مطلب خواهید خواند

دیدگاه خود را بنویسید

عضویت در خبرنامه جهان دنتال

مطالب کدوم دسته برای شما جذاب تر هست؟

دسته بندی ها

راه های ارتباطی با ما

تلفن: 02166000106 و 02165010085