راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی

خرید تجهیزات مورد نياز مطب دندانپزشکی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. معمولا برخی از دلایل این است که دندانپزشکان برای اولین بار اقدام به گشایش مطب دندانپزشکی می‌کنند، گاهی هم می‌خواهند مطب خود را تعویض کنند و با توجه به مساحت مطب جدید نیاز به تجهیزات بیشتر دارند یا می‌خواهند کاملا تمام تجهیزات را نو کنند. تمامی این دلایل باعث می‌شود دندانپزشکان اقدام به خرید تجهیزات مورد نیاز مطب دندانپزشکی کنند و نیاز به راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی داشته باشند.

راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی

قطعا این راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی برای دندانپزشکانی که قصد دارند برای نخستین بار کلینیک یا مطب خود را افتتاح کنند، بیشتر از دیگر مثال‌هایی که زده شد، به کار می‌آید. در ادامه این مقاله بیشتر در رابطه با مسئله خرید تجهیزات دندانپزشکی صحبت خواهیم کرد و به موارد لازم برای دندانپزشکان جهت خریداری اشاره خواهیم کرد. در صورتی که شما هم قصد دارید بیشتر با این مسئله آشنایی پیدا کنید، می‌توانید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

خرید یونیت دندانپزشکی

در میان تمامی تجهیزات دندانپزشکی، یونیت مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخشی است که باید برای اینکه نام کلینیک یا مطب دندانپزشکی را روی آن گذاشت، داشته باشید. یونیت دندانپزشکی همان صندلی مخصوصی است که در دندانپزشکی‌ها قابل مشاهده است. این صندلی‌ها دارای تجهیزات و ابزاری هستند که به آن متصل شده و هر کدام کارایی متفاوتی دارد. ساختار و طراحی این صندلی به نسبت صندلی‌های دیگر متفاوت است و برای راحتی افراد قرار داده شده است.

 

اهمیت یونیت دندانپزشکی

یونیت در دندانپزشکی حکم میز کنفرانس در اتاق کنفرانس را دارد. در واقع بدون یونیت کلمه دندانپزشکی بی‌معنی می‌شود. به همین دلیل است که نمی‌توان از اهمیت وجود یونیت در مطب دندانپزشکی صرف نظر کرد. یونیت دندانپزشکی اولین چیزی است که هر دندانپزشک برای آغاز فعالیت خود در مطب یا کلینیک جدید خود به آن نیاز خواهد داشت. بنابراین مطالعه راهنمای خرید یونیت دندانپزشکی می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

مسئله مهم این است که با انتخاب درست بهترین یونیت را خریداری کنید که این یونیت باید به لحاظ کیفیت خوب باشد و به افراد این امکان را بدهد که بتوانند بدون سختی روی یونیت قرار بگیرند. علت اهمیت دادن به مسئله راحتی در خرید یونیت، به سبب مدت زمانی است که بیمار روی تخت قرار گرفته و دندانپزشک به درمان می‌پردازد‌. این زمان در مواقعی به قدری زیاد می‌شود که افراد نمی‌توانند در این مدت زمان طولانی راحت باشند و گردن یا کمرشان آن‌ها درد می‌کند. ناراحتی می‌تواند به سبب جنس بد یونیت و یا قرارگیری آن در موقعیت نادرست باشد. با توجه به همین موضوع بیماران نمی‌توانند طی زمان مقرر برای درمان، روی یونیت قرار بگیرند و بعد از اتمام کار، دچار گردن درد یا کمر درد می‌شوند.

این اتفاق برای حرفه دندانپزشکان اصلا مناسب نیست و می‌تواند سبب کاهش مراجعه کنندگان شود. حرفه دندانپزشکی خود از فعالیت‌های پردردسر است که نباید به خاطر مسائلی چون یونیت دچار مشکل شود. بنابراین باید تجهیزات مورد نیاز مطب دندانپزشکی را با راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی خریداری کرد تا دچار مشکل نشود. راحتی بیماران اولین و مهم‌ترین مسئله‌ای است که باید هر دندانپزشکی در نظر بگیرد تا با توجه به این مسئله بهترین نتیجه را برای دندانپزشکان به همراه آورد. جلب رضایت بیماران، اصل مهمی است که دندانپزشکان باید برای داشتن اخلاق کاری حرفه‌ای آن را داشته باشند.

 

خرید اتوکلاو دندانپزشکی

در بحث پزشکی و دندانپزشکی، ضدعفونی و استریل کردن از اهمیت بالایی برخوردار است و باید نسبت به این مسئله بسیار دقیق بود. رعایت بهداشت نکته‌ای است که نمی‌توان اهمیت‌ آن را نادیده گرفت. زمانی که تجهیزات و ابزار پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید بلافاصله‌ ضد عفونی شوند تا قابل استفاده برای بیمار بعدی باشند. بیماران همگی نیاز دارند تا به مراکز درمانی مجهز و بهداشتی مراجعه کنند و از بهترین امکانات بهره ببرند.

در واقع این دندانپزشکان هستند که باید بهداشت ابزار و تجهیزات خود را برای بیماران رعایت کنند. ضدعفونی نکردن یا کم توجهی به مسئله ضدعفونی تجهیزات پزشکی سبب بروز بیماری‌های عفونی در دهان بیماران می‌شود و افراد را درگیر مشکلات بزرگ‌تری می‌کند که ممکن است بسیار اجتناب ناپذیر باشند. بنابراین نباید نسبت به این مسئله بی‌اهمیت بود و باید با در نظر داشتن این مسئله اقدام به استریل کردن تجهیزات کرد.

 

اهمیت اتوکلاو دندانپزشکی

اهمیت این مسئله به قدری بالا است که بی‌توجهی به آن در هر زمینه پزشکی می‌تواند سبب از بین رفتن پروانه پزشکان شود. از آنجایی که تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای در دنیای امروز در حال گسترش است، در مورد استریل کردن و ضدعفونی ابزار و تجهیزات هم، وسیله‌ای وجود دارد که خود جزء تجهیزات دندانپزشکی به حساب می‌آید. این وسیله اتوکلاو است که به دندانپزشکان امکان استریل کردن ابزار مختلفشان را می‌دهد.

در واقع اتوکلاو با کمک فشار و گرما سبب میکروب زدایی ابزار شده و آن‌ها را ضدعفونی می‌کند. استریل کردن در این دستگاه شامل ابزار خاصی می‌شود و در استفاده از آن محدودیت وجود دارد.
از آنجایی که کار و حرفه دندانپزشکی با میکروب‌ها و آلودگی‌های دهان و دندان سرو کار دارد، نمی‌توان ضدعفونی کردن ابزار را بی‌خیال شد، اینکار دور از اخلاق حرفه‌ای است. برای اینکه دندانپزشکان بتوانند به راحتی ابزار خود را میکروب زدایی کنند، این دستگاه وجود دارد و می‌تواند به راحتی در اثر فشار و گرمایی که به ابزار وارد می‌کند، باعث استریل شدن آن‌ها شود.

 راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی

لازم به ذکر است که علت محدودیت استفاده از اتوکلاو به سبب عدم توانایی برخی ابزار در تحمل گرما و فشار است. یعنی ابزاری وجود دارند که نمی‌توانند گرما و فشار ناشی از این دستگاه را تحمل کنند. بنابراین باید بهترین اتوکلاو دندانپزشکی را انتخاب کنید.

 

خرید اتوکلاو دندانپزشکی

خرید اتوکلاو دندانپزشکی به سادگی کار دندانپزشکان کمک می‌کند و امکان استریل شدن کامل تجهیزات را به آن‌ها می‌دهد. وجود تمامی این دستگاه‌ها در بحث دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد و می‌تواند کیفیت کار دندانپزشکان را تا حد زیادی بالا ببرد. این تجهیزات برای کار کردن به صورت حرفه‌ای نیاز بوده و نمی‌توان نسبت به مسئله بهداشت بی‌تفاوت بود. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید، حتما راهنمای خرید اتوکلاو دندانپزشکی را مطالعه کنید.
همانطور که گفته شد دستگاه اتوکلاو با فشار و دما کار می‌کند. کارکرد آن به گونه‌ای است که ابزار را داخل محفظه گذاشته و نیروی مکش هوا سبب تخلیه هوا داخل محفظه می‌شود. این فرایند باعث از بین رفتن میکروب‌ها و استریل شدن ابزار می‌شود.

 

تجهیزات مورد نظر مطب دندانپزشکی

ابزار و تجهیزات مورد نظر مطب دندانپزشکی حیطه گسترده‌ای را در بر می‌گیرند که می‌توانند شامل انواع مختلفی از ابزار معاینه و ابزار مرتبط با جراحی‌های مختلف دندانی باشند. تمامی این ابزار و تجهیزات در کنار هم یک مطب دندانپزشکی را مجهز کرده و توجه بیماران را به خود جلب می‌کنند. هر چه مطب یا کلینیکی دارای ابزار و تجهیزات باکیفیت‌تری به نسبت دیگر کلینیک‌ها باشد، به همان میزان توجه بیماران را به خود جلب می‌کند.

چرا که این تجهیزات مختلف هستند که به دندانپزشکان امکان کار کردن و بهبود بخشیدن وضعیت بیماران را می‌دهند. یعنی اگر تجهیزات دندانپزشکی کامل و باکیفیت نباشند، نمی‌تواند چندان برای بیماران راضی کننده باشند‌. به عنوان نمونه بيماران برای تحمل انواع جراحی‌ها یا کارهایی که بر روی دندان‌هایشان انجام می‌شود، باید روی تخت یونیت راحتی قرار بگیرند تا تحمل خود را از دست ندهند. یونیت‌ها باید تشک تختی مناسب و نیز زاویه بندی درست داشته باشند تا بتوانند با بيماران هماهنگ شوند. بیماران حق دارند که از امکانات و تجهیزات مناسب بهره ببرند. به علاوه در بحث استریل کردن هم باید از دستگاه مخصوص این کار استفاده شود تا میکروبی روی ابزار باقی نماند.

 

تجهیزات دندانپزشکی

ابزار و تجهیزات دندانپزشکی در چند موردی که به آن اشاره شده، خلاصه نمی‌شود و طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرد. علت آن هم به خاطر تنوع بیماری‌های دندانی و نیاز به ابزارهای خاص برای هر یک از این بیماری‌ها است. گاها برخی از ابزار انحصارا برای نوع خاصی از بیماری‌ها تعریف شده‌اند و نمی‌توان برای هر جراحی یا ترمیمی استفاده کرد. همین اختصاص یافتگی در ابزار سبب تعدد آن‌ها شده.

برخی از دستگاه‌هایی که باید برای دندانپزشکی خریداری شود شامل دستگاه‌ها و سنسور‌های تصویربرداری است که برای تشخیص و دریافت دید بهتر از دندان‌ها، توسط دندانپزشکان به کار می‌رود.

راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی

ابزارهایی مانند ساکشن که برای مکش مایعات وجود دارد، به وسیله یک پدال عمل کرده و مایعات را به درون خود می‌کشد. در برخی از دندانپزشکی‌ها دستگاه‌های رادیولوژی در انواع ساده وجود دارد که سبب آسودگی کار برای بیماران و دندانپزشکان می‌شود.
برخی از ابزار بر روی یونیت قرار دارند، مانند ابزار برش دهنده‌ای که برای ساییدن و صاف کردن دندان به کار می‌روند.

ابزار کوچکی مانند آینه که برای دیدن پشت دندان‌ها و بخش‌های غیر قابل مشاهده استفاده می‌شوند هم در عین کوچکی بسیار پر کاربرد هستند.تمامی این موارد تنها بخش کلی و عمومی تجهیزات دندانپزشکی هستند و ابزار در انواع اختصاصی هم وجود دارند که منحصرا مربوط به فعالیت خاصی هستند.

 

خرید تجهیزات دندانپزشکی

خرید تجهیزات دندانپزشکی نیاز به تجربه و آگاهی نسبت به برندها و کیفیت‌ها دارد. در این حالت است که دندانپزشکان می‌توانند بهترین تجهیزات را خریداری کنند و کار خود را به وسیله آن‌ها به بهترین شکل انجام دهند. در صورتی که شما هم به دنبال خرید تجهیزات دندانپزشکی هستید و می‌خواهید از تجهیزات مناسبی برای کلینیک خود استفاده کنید، می‌توانید با مراجعه به سایت جهان دنتال اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

گروه تولید محتوا جهان دنتال

کلمات، قطعه‌های بی‌جان پازل هستند. بازی نوشتن، دمیدن روح یک مفهوم فنی پیچیده در همین کلمات سادهٔ بی‌جان است. ما در مجله جهان دنتال در تلاش هستیم برای شما محتوا های آموزشی و جدید ترین اخبار دنیای دنداپزشکی را فراهم و انتشار دهیم.

آنچه در این مطلب خواهید خواند

دیدگاه خود را بنویسید

عضویت در خبرنامه جهان دنتال

مطالب کدوم دسته برای شما جذاب تر هست؟

راه های ارتباطی با ما

تلگرام: jahandental_co@

تلفن: 02166000106 و 02165010085